Co warto wiedzieć o promesie kredytowej?

czwartek, 09 sierpień 2018 at 08:57 am.

Przy podpisywaniu umowy o duży kredyt hipoteczny warto przede wszystkim zadbać o własne interesy i dobrze podejść do optymalizacji zdolności kredytowej. Czym jest zatem promesa kredytowa i w jaki sposób pomaga w praktyce kredytobiorcy?

Promesa kredytowa to można powiedzieć precyzyjne potwierdzenie twoich możliwości do spłaty zobowiązania. Promesa kredytowa pokazuje, na ile możesz się zadłużyć przy określonym potencjale ekonomicznym. Bank detaliczny jest zobowiązany wręcz udzielić właśnie takiego finansowania. Niestety promesa kredytowa nie zapewnia maksymalnej ochrony kredytobiorcy. Nie chodzi bowiem wyłącznie o zdolność kredytową i jej potwierdzenie, ale również o precyzyjną analizę stanu nieruchomości. Większość kredytobiorców wybiera nieruchomości u sprawdzonych deweloperów, a przez to unika kłopotów formalnych przy monitorowaniu stanu technicznego. Warto zauważyć, że banki detaliczne nie finansują wszystkich mieszkań, czy domów jednorodzinnych, ale jedynie te obiekty, które wyróżniają się faktyczną jakością. Doradcy w bankach detalicznych różnie podchodzą do analizy zdolności kredytowej. Niektóre instytucje wykorzystują wyłącznie dokumenty finansowe, a inne potrzebują jeszcze dokumentów związanych z nieruchomością. To pokazuje, że proces kredytowania różni się na poziomie popularnych banków detalicznych i najlepszym rozwiązaniem dla kredytobiorcy wydaje się pierwotne nawiązanie współpracy z niezależnym pośrednikiem kredytowym. W ten sposób nie tylko dobrze przeliczysz zdolność kredytową, ale unikniesz pułapek związanych z analizą potencjału ekonomicznego gospodarstwa domowego. Najlepiej, aby to doradca potwierdzał wysokość kredytu hipotecznego, głównie pod względem formalnym, aby nagle nie okazało się, że po dogadaniu warunków sprzedaży nieruchomości brakuje ci pieniędzy. To popularny problem wśród nieświadomych kredytobiorców.

Promesa kredytowa to uniwersalne zagadnienie podczas analizy kredytowej, ale nie każdy bank potwierdza informacje o wysokości zdolności kredytowej. Dlatego zastanów się również nad własnymi oczekiwaniami pod tym względem i przemyśl koniecznie współpracę z niezależnym pośrednikiem rynku kredytowego. Unikniesz wielu formalnych nieprzyjemności.