Sytuacja na rynku nieruchomości w 2018/2019 roku

środa, 27 luty 2019 at 10:26 am.

Kredyt hipoteczny to w dalszym ciągu podstawa do niezależnego życia. Rosnące ceny na rynku pierwotnym i wtórnym, a także utrzymujące się ciągle niskie stopy procentowe wymuszają na kredytobiorcach decyzję o podobnym zakupie. Czy sytuacja na rynku nieruchomości jest w ogóle korzystna z perspektywy kupującego?

Wynajem nieruchomości to doskonały interes

Zakup i wynajem nieruchomości opłaca się najbardziej, co widać w zainteresowaniu dużych korporacji przejmujących najlepsze obiekty komercyjne i mieszkalne w dużych miastach. Popyt na mieszkania w najlepszych lokalizacjach prowadzi stopniowo do wzrostu cen. W 2018 roku banki detaliczne obsłużyły więcej kredytów hipotecznych niż w 2017 roku o kilkanaście miliardów złotych, często ze stopniowym obniżaniem parametrów analizy kredytowej.

Większy wkład własny - lepsze warunki kredytu hipotecznego

Kredytobiorcy coraz chętniej oszczędzają, aby wnieść do kredytu hipotecznego możliwie najwyższy wkład własny, co pozwala na negocjowanie marży i innych wskaźników zadłużenia. Dochodzi do tego naturalnie poprawa zdolności kredytowej. Kredytobiorcy zdecydowanie wycofali się z kredytów w walutach obcych. Problem „frankowiczów odbił się na zaufaniu do popularnych kredytodawców. To dobra sytuacja, nawet pod kątem makroekonomicznym, ponieważ zwiększa się bezpieczeństwo przepływu środków. Kredyt w walutach obcych otrzyma najszybciej osoba, która w danej walucie zarabia, a nie typowy spekulant. Warto podkreślić, że sądy przychylają się chętnie do rozwiązywania umów z klauzulami niedozwolony widocznymi w poprzednich okresach.

Metraż często niedopasowany do potrzeb rodzin

Niestety na rynku pierwotnym brakuje mniejszych metraży, typowo rodzinnych, dedykowanym osobom żyjącym w pojedynkę. Deweloperzy posiadają problem z uzyskaniem najlepszych gruntów. Walka toczy się obecnie nawet o słabsze lokalizacje, ale możliwie do szybkiego zagospodarowania. Pogoń za dobrym metrażem (niskim) dla małej rodziny często przyśpiesza decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego.

Gdzie szukać wartościowych danych o rynku nieruchomości?

Narodowy Bank Polski regularnie publikuje informacje o rynku nieruchomości w Polsce z bogatym katalogiem wykresów pozwalających na szybką ocenę sytuacji.