Kredyty gotówkowe – czym jest weryfikacja zdolności kredytowej przez bank i do czego ona służy?

czwartek, 07 listopad 2019 at 09:55 am.

Jeżeli pragniemy ubiegać się o przyznanie nam przez bank kredytu gotówkowego, nie powinniśmy zapominać o tym, że instytucje bankowe dokonują weryfikacji naszej zdolności kredytowej, która ma niebagatelny wpływ na ich ostateczną decyzję w tej kwestii, sprawdź szczegóły na www.17bankow.com a na pewno uda Ci się uzyskać kredyt na dogodnych warunkach. Ważne jest zatem to, aby wiedzieć, co dokładnie wpływa na naszą zdolność kredytową, a także czemu służy w ogóle jej weryfikacja. Zagadnienia te mogą wydawać się stosunkowo nieskomplikowane, niemniej jednak są one bardzo istotne zarówno z perspektywy banku, jak i naszej. Dlatego właśnie my sami powinniśmy przeprowadzić dokładną analizę naszej sytuacji finansowej oraz ofert kredytów gotówkowych dostępnych na rynku.

Na naszą zdolność kredytową wpływa historia naszych zobowiązań finansowych, a także kondycja naszego budżetu. To, jak wywiązywaliśmy się z regulowania wcześniejszych należności, jest dla instytucji bankowej informacją dotyczącą naszego podejścia do obowiązków związanych ze spłatą zadłużenia. Buduje ona obraz naszej wiarygodności w oczach banku. Ważne jest także to, jak aktualnie prezentuje się kwestia naszego zadłużenia. Bank ocenia bowiem to, czy nie ubiegamy się o zobowiązanie, które z perspektywy naszych finansów może okazać się niemożliwe do spłacenia. Tego rodzaju dane instytucje czerpią z rozmaitych rejestrów, które zbierają właśnie takie informacje. Warto również pamiętać, że pusta historia kredytowa także może być z punktu widzenia banku problematyczne. Wówczas bowiem nie ma ona żadnych wieści na temat naszej wiarygodności w tym obszarze. Kolejnym zagadnieniem, które jest bardzo istotne, jest nasz budżet. Znaczenie ma tutaj to, jak wygląda wysokość naszych zarobków, stosunek przychodów do wydatków, a także stabilizacja finansowa. Możemy zatem zostać poproszeni o złożenie oświadczenia w tej sprawie. Niejednokrotnie banki zwracają się również do pracodawców z prośbą o udostępnienie informacji o naszych dochodach. Często wykorzystuje się tutaj także deklaracje podatkowe, czy wyciągi z kont bankowych. Na podstawie tych wiadomości bank stara się ocenić, czy spłata kredytu gotówkowego nie przekroczy naszych możliwości.

Te wszystkie działania mają na celu ustalenie, czy nasza sytuacja finansowa pozwala nam w ogóle na zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Nie powinniśmy się jednak zdawać tutaj na bank. Stosowne kalkulacje trzeba wykonać również samodzielnie, na własną rękę. Nie jest przełomowym odkryciem to, że zobowiązania o charakterze finansowym muszą być adekwatne do naszych możliwości budżetowych. Jednocześnie nie należy się dziwić, że instytucje bankowe badają naszą zdolność kredytową. Takie działania mają na celu ochronę banku przed ryzykiem niespłacania przez nas zobowiązania, a także nas przed nieadekwatnymi decyzjami finansowymi. Jest to jednak oczywiście proces o charakterze w jakimś sensie szacunkowym. Bank nie zna przecież wszystkich okoliczności, jakie mogą mieć wpływ na nasz budżet.