Kredyt konsolidacyjny – korzystny, czyli jaki?

czwartek, 26 marzec 2020 at 11:17 am.

Kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu kilku różnych zobowiązań finansowych w jeden kredyt z niższą miesięczną ratą. Z tego rozwiązania nierzadko korzystają kredytobiorcy, którzy z wielu przyczyn mają kłopot ze spłatą kilku różnych pożyczek albo po prostu szukają wygodniejszej drogi. Z pewnej perspektywy kredyt konsolidacyjny to wygodna opcja. Łatwiej jest przecież pilnować spłaty jednego zobowiązania niż kilku. Jednak zdecydujemy się na niego bez zastanowienia i przeanalizowania dostępnych na rynku ofert pod względem opłacalności, może okazać się tylko pozorną okazją. Jak jednak rozpoznać, czy dana oferta jest dla nas rzeczywiście korzystna?

Dzisiejszy rynek finansowy pełen jest przeróżnych ofert. Warunki, na jakie możemy liczyć, nierzadko często są uzależnione od naszej historii finansowej. Jak w przypadku każdego innego rodzaju kredytu, bank skorzysta z Biura Informacjo Kredytowej (tzw. BIK-u) i sprawdzi, czy w przeszłości nie mieliśmy problemów ze spłatą naszych innych finansowych zobowiązań. Jeśli ta weryfikacja przebiegnie pomyślnie, kredyt konsolidacyjny zazwyczaj zostaje przyznany. Jeśli zaś nasza historia kredytowa nie będzie przemawiała na naszą korzyść, bank może odrzucić nasz wniosek o konsolidację albo zaoferować niezbyt korzystne dla nas warunki – na przykład dosyć wysokie oprocentowanie, które może mieć niemały wpływ na opłacalność naszego ewentualnego kredytu. Oprócz wymienionego już oprocentowania, ważnym czynnikiem jest również fakt, że niska miesięczna rata pożyczki ściśle wiąże się z wydłużeniem okresu kredytowania – czasem naprawdę znacząco. Nie należy też zapominać o tym, że im dłuższy okres kredytowania, tym dłużej spłaca się odsetki , zanim naprawdę zaczniemy spłacać nasze „prawdziwe” zadłużenie. Całkowity koszt kredytu się zatem dosyć znacząco się zwiększa. Aby móc zastosować się do wcześniej nazwanych czynników w praktyce, dobrym wyjściem jest porównanie wybranych przez nas ofert kredytowych korzystając z pomocy specjalistów. Doradca finansowy może nam przeanalizować naszą osobistą sytuację finansową, dokonać potrzebnych symulacji, przeliczy ewentualny koszt całkowity kredytu. To będzie bardzo pomocne przy wyborze tego najkorzystniejszego dla nas kredytu konsolidacyjnego.

Reasumując, czynniki decydujące o opłacalności ewentualnej pożyczki konsolidacyjnej to najczęściej: historia kredytowa osoby ubiegającej się o konsolidację, wysokość oprocentowania, długość okresu kredytowania oraz – będący skutkiem tego wszystkiego – całkowity koszt kredytu. Jeśli po przeanalizowaniu tego wszystkiego, nie będziemy stuprocentowo pewni, że zaciąganie tego typu zobowiązania jest dobrą decyzją, warto pomyśleć o innych opcjach. Najczęściej decyzję o konsolidacji naszych zobowiązań podejmujemy w perspektywie kłopotów finansowych, mając nadzieję, że dzięki jednej wspólnej racie pewna kwota co miesiąc zostanie w portfelu i pomoże podratować nasz domowy budżet. Innym rozwiązaniem nie wymagającym ryzyka jest skorzystanie z zawieszenia spłat naszych pojedynczych zobowiązań na okres kilku miesięcy. Takie rozwiązanie jest przecież oferowane w ramach spłaty wszelakich kredytów. I jest co coś, co może nam pomóc poradzić sobie z kłopotami finansowymi, nie musząc myśleć o ich konsolidacji. Trzeba przyznać, że kredyt konsolidacyjny, jak każdy inny kredyt, to ogromne ryzyko. Szczególnie, że w tym przypadku w grę wchodzą zazwyczaj dość wysokie sumy. Łączymy przecież kilka kredytów. Bank ich nam przecież nie umorzy, a jedynie wydłuży ich spłatę, dodając jednocześnie wszystkie wspomniane wcześniej koszty, zatem oddać będziemy musieli o wiele więcej. Decyzja o nim powinna być zatem bardzo dobrze przemyślana i całkowicie świadoma.