Kredyty samochodowe

piątek, 22 maj 2020 at 10:53 am.

Kiedy myślimy o nabyciu nowego pojazdu szukamy sposobu, który to umożliwi. Jak wiadomo, nie każdy z nas posiada odpowiednią kwotę aby to marzenie sfinalizować, szczególnie jeśli zależy nam na pojeździe prosto z salonu. W takich sytuacjach zazwyczaj sięgamy po innego typu rozwiązania, korzystając ze wsparcia kredytu gotówkowego lub samochodowego. Inną opcją, na którą decyduje się wiele klientów banków to możliwość podjęcia pojazdu w leasing. Wspomniane wyżej opcje kredytowe są zróżnicowane pod względem długości okresu kredytowania a także procedurą starania się o zobowiązanie kredytowe. Warto poznać ich punkty styczne oraz różnice aby móc podjąć świadomą decyzję kredytową.

Czym jest kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy stanowi ten szczególny rodzaj kredytu celowego, który musi zostać przeznaczony na zakup nowego lub używanego pojazdu. Ten typ zobowiązania jest udostępniany wyłącznie przez instytucje finansowe, które dopuszczają za jego pośrednictwem również zakup takich pojazdów jak skuter, przyczepa kempingowa, traktor czy motocykl. To właśnie pojazd w przypadku kredytu samochodowego staje się jego zabezpieczeniem ze względu na przeniesienie praw do jego polisy.

Wady kredytu samochodowego

Jak każde zobowiązanie kredytowe, choć polepsza jakość życia to czasami bywa dość problematyczne. Tak też jest w przypadku kredytu samochodowego. Jego największą wadę stanowi samo zabezpieczenie, powodujące że do momentu spłaty zobowiązania nie jesteśmy w stanie samodzielnie decydować o pojeździe gdyż instytucja finansowa jest jego współwłaścicielem. Również w razie kolizji odszkodowanie z polisy AC będzie przekazane instytucji finansowej, w której zaciągnęliśmy kredyt samochodowy. Bez wiedzy banku nie możemy pojazdu sprzedać, wówczas zobligowani jesteśmy do poinformowania instytucję finansową o naszych zamiarach, jeśli uzyskamy takową zgodę wówczas musimy dokonać wszelkich formalności odnośnie cesji na polisę AC.

Wymagane dokumenty

Rozpoczynając starania o przyznanie kredytu samochodowego jesteśmy zobligowani do przedstawienia instytucji finansowej takich dokumentów jak :

Jeśli chodzi o czas oczekiwania na decyzję kredytową to należy uzbroić się w cierpliwość gdyż zazwyczaj jest on stosunkowo dłuższy niż w przypadku kredytu gotówkowego z uwagi na ilość formalności, których trzeba dopełnić.