Definicja lokaty bankowej

środa, 17 czerwiec 2015 at 2:50 pm.

W świecie finansów wyróżnić możemy tysiące terminów, które dla klientów banków są mniej lub nieco bardziej znane. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę, że jako klienci instytucji finansowych powierzamy im ciężko zarobione pieniądze to być może warto zagłębić się w definicje podstawowych, spotykanych bardzo często terminów związanych z bankiem i naszymi pieniędzmi.

Praktycznie każda oferta nawet malutkiego banku zawiera lokatę bankową, którą założyć może niemal każdy klient banku. Jednak w zależności od tego „jakim” klientem jest, taką też ofertę dostanie.

Zacznijmy jednak od przedstawienia definicji lokaty bankowej, a raczej wytłumaczenia na chłopski rozum czym ona jest. Otóż lokata bankowa to nic innego jak powierzenie bankowi swoich oszczędności przez klienta, a w zamian otrzymanie za to pewnych odsetek od powierzonego depozytu. Mianowicie załóżmy, że do banku przychodzi Pan Kowalski, który chce powierzyć na lokatę bankową 10 000 zł, a po roku otrzyma za to 10 100 zł, tym samym otrzymując oprocentowanie 10 % w skali roku.

Lokata bankowa działa na takiej samej jak pożyczka – z tym, że strony zamieniają się miejscami – to bank teoretycznie pożycza od klientów pieniądze, a w zamian zobowiązany jest wynagrodzić to oprocentowaniem. Oczywiście jak nie trudno się domyśleć w tym przypadku klient otrzyma znacznie mniejsze wynagrodzenie, aniżeli bank zażyczy sobie w przypadku gdy to on jest stroną udzielającą pożyczki.

Dlaczego banki decydują się oferować lokaty bankowej ? Ano dlatego, że teoretycznie nie dysponują one swoimi pieniędzmi, a jedynie są pośrednikiem pomiędzy klientami danego banku. Jedna strona to osoby zakładające lokaty bankowe (pożyczkodawcy), a drugą stronę stanowią Ci, którzy od banku pożyczają te pieniądze. Jak zatem widać pieniądze do banku przychodzą od klientów, którzy mają ich nadmiar i chcą je jakoś ulokować, tak by nie leżały bezczynnie, a klientami, którzy odczuwają deficyt budżetowy i chcą pieniądze pożyczyć, spłacając je następnie z odpowiednimi odsetkami od pożyczki. Tym samym możemy uznać bank za pośrednikami pomiędzy ludźmi (oczywiście mocno upraszczając wszelkie procedury). Z jednej strony bank zdobywa pieniądze od ludzi, którzy oczekują w zamian za to pewnego wynagrodzenia, a z drugiej bank udziela pożyczek, żądając za to spłacenia pożyczki z należnymi profitami (znacznie wyższymi, niż dla tych, którzy zakładają w banku lokatę).