Oszczędzaj z głową – załóż lokatę!

poniedziałek, 13 kwiecień 2015 at 4:02 pm.

Pieniądze rzecz nabyta. A koro nabyta, to równie łatwa do utraty. Nie można być absolutnie pewnym, że wartość dzisiejszych 100 zł będzie taka sama za rok czy pięć lat. Wzrost cen jest stały i choć na co dzień niezauważalny, z perspektywy kilku lat już bardzo wyraźny. Przeciętne płace czy emerytury są waloryzowane właśnie po to, aby wyrównać rosnące koszty życia, choć i tak każdy doskonale zdaje sobie sprawę, jak śmiesznie niskie są waloryzacje i że z pewnością nie pokrywają one wzrostu cen żywności i leków. Jak więc ochronić spore sumy pieniędzy przed inflacją?

Banki oferują najróżniejsze możliwości. Najbardziej podstawowe z nich to konta oszczędnościowe i lokaty. Oba te produkty nieco różnią się między sobą. Do środków na koncie klient ma stały dostęp, a nie każdy pewnie chciałby mieć nieograniczone możliwości korzystania z wieloletnich oszczędności, gdyż mogłoby być to kuszące. Dla takich osób przeznaczone są właśnie lokaty. Jest to doskonały sposób na zabezpieczenie swoich pieniędzy poprzez tymczasowe ich „zamrożenie”. Nie jednak w dosłownym tego słowa znaczeniu, gdyż pieniądze na lokacie podlegają nieustannemu inwestowaniu przez bank, tak aby po upływie czasu trwania lokaty mogły być zwrócone klientowi z nawiązką, to jest odsetkami. Bank jest zobowiązany w ten sposób obracać pieniędzmi, aby wypracować umówiony zysk, na przykład 3% czy 4% w skali roku. Jeśli więc wpłacamy 10000 zł na roczną lokatę oprocentowaną 4% w skali roku, po odliczeniu podatków otrzymamy mniej więcej 10400 zł. Te dodatkowe 400 zł zdecydowanie nie pojawiłoby się na naszym koncie, gdyby pieniądze bezczynnie na nim leżały. I choć zysk wydaje się dość niski, wyrównuje skutki inflacji. Dla klientów niezadowolonych tak nikłym przyrostem są przeznaczone inne narzędzia, służące raczej inwestowaniu. Wiążą się one jednak z wyższym ryzykiem, dlatego nie korzystają z nich klienci posiadający jedną wyższą sumę oszczędności.

Najbardziej popularna w każdym banku jest zwyczajna lokata terminowa, omówiona w skrócie powyżej. W zależności od banku różni się ona zazwyczaj oprocentowaniem w stosunku do czasu jej trwania, dlatego należy dobrze zapoznać się z korzystniejszą ofertą. Lokaty standardowe zazwyczaj zakładane są na nieco dłuższy czas, minimum miesiąc, często kwartał czy rok. Istnieją jednak narzędzia umożliwiające oszczędzanie osobom, które nie mogą pozwolić sobie na zamrożenie środków na stałe, takim jak osoby prowadzące własne firmy. Dla nich właśnie stworzono lokaty jednodniowe lub overnight. Jak nazwa wskazuje, lokata jednodniowa trwa jedynie jeden dzień, a w praktyce – kilka godzin w nocy. Klient, zakładając taką lokatę, w ciągu godzin roboczych, np., od 7 do 16, może dowolnie korzystać ze swojego konta, dokonywać zakupów i uiszczać opłaty. Po tym czasie środki są przelewane na lokatę, gdzie przez kilka lub kilkanaście godzin pracują, inwestowane aktywnie przez bank. Przed rozpoczęciem kolejnego dnia są zwracane klientowi, już pomnożone o odsetki. I choć zysk wydaje się bardzo niewielki, pieniądze wszak są w obrocie o wiele mniej czasu niż na lokacie tradycyjnej, po roku może okazać się on porównywalny właśnie z lokata tradycyjną. Podobną funkcję pełni lokata overnight, tutaj jednak jej założeniem jest aktywność jedynie w ciągu nocy. Sporym udogodnieniem dla osób korzystających z takich kilkugodzinnych lokat jest fakt, iż są one automatycznie odnawialne – klient nie musi codziennie wykonywać przelewów, gdyż środki są pobierane automatycznie. Jest to oczywiście opcjonalne, jednak decydując się na taką lokatę, warto skorzystać z tej możliwości, aby na pewno nie stracić nawet jednego dnia, kiedy nasze pieniądze mogą być chronione.