Karta zbliżeniowa i jej bezpieczeństwo.

środa, 19 lipiec 2017 at 08:30 am.

Karty zbliżeniowe są obecnie bardzo popularne, ale czy do końca są bezpieczne? Karta zbliżeniowa jest bezstykową, plastikową kartą elektroniczną, która wyglądem przypomina karty płatnicze. Ma ona wbudowany niewielki mikroprocesor, pamięć i antenę. Polska w roku 2013 stała się liderem Europy jeżeli chodzi o zaadaptowanie technologii zbliżeniowej. Liczba ta w tymże roku przekroczyła liczbę szesnastu milionów i z roku na rok rośnie. Informacje z karty odczytywane są przez tak zwaną indukcję elektromagnetyczną i to bez potrzeby wkładania karty do czytnika. Karta dzięki temu, że ma możliwość bezprzewodowej komunikacji jest bardzo prosta w obsłudze i jest o wiele mocniejsza niż karty magnetyczne. Karty zbliżeniowe są obecnie wykorzystywane również jako e-bilet komunikacji miejskiej. Mają one zastosowanie między innymi jako karty miejskie jako elektroniczna legitymacja studencka, a także elektroniczne karty biblioteczne czy też parkingowe. Karty zbliżeniowe wykorzystywane są również jako tak zwane elektroniczne portmonetki, które mogą służyć między innymi do regulowania opłat za parking, czy też jako przepustki pracowników do firmy. Mowa o tak zwanych nośnikach z podpisem elektronicznym. Karty zbliżeniowe jednocześnie mogą spełniać kilka funkcji. 

Płacenie kartami zbliżeniowymi ma wielu zwolenników jak i przeciwników. Dla wielu osób jest to jeden z wygodniejszych i szybszych sposobów na dokonywanie transakcji, ale wiele osób nie ma do nich zaufania i obawia się, że przez tego typu transakcje może stracić swoje oszczędności. Kartami zbliżeniowymi można posługiwać się w taki sposób, aby dawało nam to pełne bezpieczeństwo. Jest pięć zasad, które pozwalają nam na zachowanie maksimum bezpieczeństwa podczas posługiwania się kartami zbliżeniowymi. Płacąc kartą, trzeba wiedzieć, że w odpowiedzi na żądanie czytnika zbliżeniowego karta aktywuje się na chwilę. Do tego, aby transakcja mogła zostać poprawnie przeprowadzona karta zbliżeniowa musi znaleźć się w odległości nie większej niż cztery centymetry od czytnika. Taka odległość ma uniemożliwić ewentualne ściągnięcie lub kradzież danych z karty. Do tego, aby ryzyko utraty oszczędności, kiedy zgubimy kartę zbliżeniową banki wprowadziły dzienny limit i co do kwoty jaką można zapłacić i co do ilości transakcji jakie można wykonać w ciągu jednego dnia. Osoba, która ukradnie naszą kartę zbliżeniową, będzie mogła w ramach jednej transakcji wypłacić maksymalnie pięćdziesiąt złotych. Może takich transakcji wykonać kilkanaście, ale zanim to zrobi mamy większe szanse, że uda nam się zastrzec kartę i nie wyciągnie z naszego konta zbyt dużo gotówki.

Jak zmniejszyć ryzyko kradzieży karty zbliżeniowej.

Po pierwsze, aby ochronić naszą kartę zbliżeniową powinniśmy zabezpieczyć ją odpowiednim kodem PIN. Jest to element, jaki chroni dostęp do naszych środków, które mamy zgromadzone na koncie. Trzeba zadbać, aby kod PIN nie trafił nigdy w niepowołane ręce. Pod żadnym pozorem nie powinien być wpisany na karcie. Zapisany kod PIN powinniśmy trzymać w zupełnie innym miejscu niż kartę zbliżeniową. Po drugie, aby zapewnić bezpieczeństwo transakcji kartą, wprowadzając PIN powinniśmy zakryć klawiaturę terminala. Po trzecie powinniśmy zwracać szczególną uwagę na ekran terminala, a dokładniej na to jaka kwota jest do zapłaty. Trzeba kontrolować, czy wyświetlana cena na terminalu jest tą właściwą. Zdarzają się pomyłki w kwocie jaką mamy zapłacić. Po czwarte potwierdzajmy transakcje. Mając potwierdzenie zapłaty wiemy za co ile zapłaciliśmy. Po piąte powinniśmy mieć wpisany w telefonie numer kontaktowy do naszego banku.