Inwestorzy indywidualni na rynku kredytowym

wtorek, 03 październik 2017 at 09:30 am.

Funkcjonowanie inwestorów indywidualnych na rynku kredytowym jest coraz popularniejsze i tak naprawdę bardzo korzystne dla kredytobiorców. Z jakiego powodu? Najważniejsze instytucje, które obsługują kredyty długoterminowe i krótkoterminowe to banki komercyjne, a także firmy pożyczkowe, nie zawsze jednak regulowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Po zmianach prawnych związanych z udzielaniem pożyczek krótkoterminowym dla ryzykownego klienta nie ma praktycznie miejsca w bankach oraz firmach pożyczkowych. Dlaczego zatem warto uwzględnić współpracę z inwestorami indywidualnymi na rynku kredytowym?

Przede wszystkim inwestor indywidualny rozpatruje wniosek od pożyczkobiorcy w elastyczny sposób. Można założyć, że inwestor unika typowych dla firm pożyczkowych procedur i po prostu pragnie zabezpieczyć możliwie najlepiej spłatę zobowiązania. Inwestorzy indywidualni obsługują chętnie pożyczki dla zadłużonych z komornikiem, pożyczki bez BIK i KRD, a nawet wspierają refinansowanie droższych kredytów długoterminowych. Oczywiście natychmiastowa rezygnacja z usług firm pożyczkowych raczej nie wchodzi w grę. Odnalezienie inwestora zabiera wiele czasu i wymaga doświadczenia w negocjacjach, a nie każdy pożyczkobiorca jest zainteresowany długim oczekiwaniem na podpisanie umowy. Z tego powodu dopracowanie własnej zdolności kredytowej, aby utrzymać właściwe normy współpracy z firmami pożyczkowymi to jeden z lepszych pomysłów. Inwestorzy indywidualni to jeszcze nisza na rynku kredytowym, ale wzbudza zainteresowanie, daje nowy potencjał na pozyskiwanie zadłużenia przez internet. Nawet niektóre firmy pożyczkowe rozwijają bazy inwestorów indywidualnych, aby przekazywać do nich bardziej ryzykowne wnioski. Dobra relacja z firmami pożyczkowymi, czy z inwestorami indywidualnymi to okazja, aby poradzić sobie nawet w trudniejszej sytuacji ekonomicznej, bez potrzeby gromadzenia dużych oszczędności na bieżąco.

Rynek kredytowy w kraju zmienia się pod względem technologicznym, prawnym, a nawet społecznym. Ryzyko obsługi klienta się zmniejsza, bo wskaźniki gospodarcze rosną. Do tego pojawiają się nowe programy socjalne, chociażby 500+. Dzięki temu programowi wiele firm pożyczkowych straciło stałych klientów.