Statystyki rynku kredytów hipotecznych na koniec 2018 roku

środa, 19 czerwiec 2019 at 10:32 am.

Rynek kredytów hipotecznych przeżywa prawdziwy boom od ostatniego kryzysu finansowego. Zadłużenie związane z pożyczkami mieszkaniowymi wynosi w kraju 415,158 mld złotych, więc to kwota oszałamiająca. W 2018 roku ogólna kwota zadłużenia wzrosła o mniej więcej 7%. Portal 17banków to nie tylko kredyty gotówkowe, znajdziesz tam między innymi hipoteki czy konsolidacje.

Średnia wartość kredytu hipotecznego

Średnia wartość kredytu hipotecznego na koniec 2018 roku to lekko ponad 250 000 złotych. Za takie pieniądze zgodnie z cenami transakcyjnymi w Warszawie można zainwestować w mieszkanie o maksymalnej powierzchni 31 m2. Nie jest to dużo i rzadko wystarczy na faktyczne potrzeby rodzinne. Kredytobiorcy posiadają największe problemy z zakupem mieszkania w dużych miastach ze względu na ogromne ceny transakcyjne za m2. W Warszawie to około 8000 złotych. Perspektywy inwestycyjne pozostają na stałym poziomie, ponieważ rośnie potencjał najmu nie tylko rodakom, ale szczególnie ekspatom (specjalistom zagranicznym, menedżerom), imigrantom z Ukrainy i krajów azjatyckich.

Znaczenie gospodarcze sektora kredytów hipotecznych

Za danymi z Centrum Wiedzy o Rynku Nieruchomości Amron wartość nieruchomości w Polsce to ponad 180% PKB krajowego. Sektor nieruchomości w Polsce wydaje się kluczowy dla potrzeb gospodarstw domowych i podlega naturalnej cykliczności. Różnice w popycie i podaży odnoszą się pośrednio do zmiany stóp procentowych w narodowej gospodarce. A tutaj przewiduje się zmiany na niekorzyść w następnych latach. Już na początku 2019 widać znaczący wzrost cen żywności, energii, leków. To odbije się z dużym prawdopodobieństwem na wzroście stóp procentowych, a te wywołają odsunięcie od kredytu hipotecznego w pewnej perspektywie. W 2018 roku rynek kredytów hipotecznych w Polsce znalazł się na poziomie wyższym od poziomu, przy którym nastąpił kryzys finansowy. Z tego powodu mówi się o bańce. Kredytobiorcy chcą zdążyć przed zawyżeniem cen ze względu na brak dobrych gruntów u deweloperów. Tempo tworzenia nowych nieruchomości przez deweloperów spadło, co wynika ze wcześniejszych doświadczeń kryzysowych. Nadmierna dynamika deweloperów nie służy stabilizacji interesów.

Prognoza na 2019 rok

Związek Banków Polskich przewiduje, że w 2019 roku nastąpi stabilizacja rynku nieruchomości, również z presją na rosnące ceny materiałów budowlanych i na regulacje dotyczące sektora deweloperskiego.